"If you only read the books that everyone else is reading,
you can only think what everyone else is thinking."
-Haruki Murakami "Norweigan wood"

středa 19. srpna 2015

Paper Towns

PAPER TOWNS
JOHN GREEN
-
Čteno v srpnu 2015 anglicky
-
Originál vydán v roce 2008
Česky vyšlo v roce 2014 (Papírová města)
-Knížka pro všechny kluky, kteří jsou hodní, inteligentní, roztomilí a nikdo je nechce! Ty, kteří pláčou, že jsou věčně ve friendzone. Vážně, Q je zářným příkladem toho PROČ.

Margo je dobrodruh, je divoká, je školní královna, u svých rodičů se prostě dusí. Rozhodne se utéct. Není to poprvé a nikoho to nijak nevytrhne. Teda kromě Quentina. Noc před zmizením mu Margo vleze do ložnice a vezme ho na projížďku městem konat šílenosti, které by se Q nikdy neodhodlal udělat. Není to vyloženě proto, že je nudný, ale taky proto, že mu některá dobrodružství přijdou tak trochu proti srsti. Zkrátka to není on. Navíc se s Margo už dost dlouho nebaví. 

Ptáte se, proč s ní teda jde.
No, teď se dostanu k tomu, proč je Q tak klasickým friendzone příkladem.
Všechno, co si myslí, co dělá, na co se dívá a co říká se odvíjí od toho, že miluje Margo. Miluje ji, i když spolu mnoho let nepromluvili. Je to taková fanatická až stalkerská láska, že jsem se nejvíce divila tomu,  že Margo šla vyzvednout zrovna tohoto ťunťu.

Ťunťa Q se rozhodne, že ji najde. A protože má kámoše, kteří ho mají rádi (přestože 99 % jeho života a myšlení se točí okolo jeho sousedky), rozhodnou se mu pomoci.

I přes tragickou hlavní postavu, s kterou (jak jsem zjistila na internetových diskuzích) dost lidí sympatizuje, musím říct, že to nebyla jen nuda (pouze většinu času). Mnohokrát jsem se zasmála a celou dobu jsem doufala, že Margo najde a řekne mu: "chlapče, vrať se zpátky do reality a začni žít svůj život." (a taky, že mu třeba vylije do rozkroku třicet kyblíků ledové vody).

Zda se mi mé vroucné přání splnilo vám neprozradím, na to si musíte knížku přečíst sami, ale můžu přiznat, že poselství, které Green dává svému hlavnímu teenagerovskému publiku, je výborné. Opravdu si myslím, že si z té knížky může člověk hodně vzít, zvlášť pokud je v situaci jako Q (teda.... ne že by se vám měly ztrácet kamarádky z dětství, spíš že nevíte co s vlastním životem a máte zamořený mozek absurdní láskou, která vás může dostat leda tak na dráhu psychopata).A je pravda, že některé rady by se mému mladšímu já hodili!

Takže úplně do koše bych knížku určitě nehodila, nicméně nebudu ji doporučovat na potkání a na film se podívám jen kvůli božské Cary! <3

Rozhodně čtěte pokud:
...si myslíte, že jsou stalkeři roztomilí
...vás zajímá, jestli se Margo najde
...jste zvědaví, zda budete milovat spíše Margo nebo zda vám přijde Q při smyslech

Naopak se knize vyhněte v případě, že:
...nemáte rádi, když je většina děje hodně pomalá a nudí vás to
...máte vysoké nároky na mystery (protože hledání podle vodítek musí přece být vzrušující jízda!)


2 komentáře:

 1. Ami: Mě tahle Greenovka zklamala. Já nevím, ale čím dál tím víc si uvědomuju, že Greenovi knihy váznou na ději.
  Ale film je naproto skvělý. V kině jsme se všichni strašně nasmáli :)
  Hezká recenze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já četla předtím jen Hvězdy a ty se mi fakt líbily :) No ve filmu doufám vynechají hodně zbytečné vaty, takže se těším, díky :)

   Vymazat