"If you only read the books that everyone else is reading,
you can only think what everyone else is thinking."
-Haruki Murakami "Norweigan wood"

pondělí 22. června 2015

Prokletí

PROKLETÍ (PROKLETÍ #1)
CHUCK PALAHNIUK
-
Čteno v červnu 2015 česky
-
Originál vydán v roce 2011 (Damned)
Česky vyšlo v roce 2012
-

Odeon sice vydává super knížky, ale jejich obaly jsou vždycky v rozpětí nic moc až tragédie.
Tohle je tedy spíše tragédie a myslím, že jeden z hlavních důvodů, proč jste si Prokletí mohli ulovit v Levných knihách za dvacku.
Sice se říká nesuď knihu podle obalu, ale dejme si ruku na srdce.. nemilovat Palahniuka, tak bych si asi Prokletí jen tak do knihovničky nedala.

Pěkná originální obálka :) Nutně potřebuji sirky s tímto obrázkem. 

Musím říct, že mí oblíbení Palahniuci jsou plní zvráceností.
Moje oblíbená knížka od něj jsou Strašidla a naopak jsem (ostuda) nikdy nedočetla Klub rváčů (a to i přes mou lásku k filmu).
Toto je právě ten případ, kdy do vás Chuck valí všechny své ujeté myšlenky a teorie, přičemž si dělá srandu z novodobých trendů.
Kupujete bio výrobky?
Myslíte na ekologii?
Považujete adopci za chvályhodný skutek?
Ano, i z vás si bude dělat legraci!

Hlavní postavou je Madison. Sice ji třináct, ale zná slovo genderový i konstrukt a navíc stihla i umřít.
Tvrdí, že se předávkovala marihuanou, což bude zřejmě důvodem, proč si teď může užívat procházky u jezera promarněného spermatu a tak. Ano, naše milá Maddy je v pekle.

Spousta, spousta nechutností, jestli se vám podaří dešifrovat, kde na to Chuck chodí, gratuluji, asi taky přijdete do pekla! Vlastn se tam dostanete za každou prkotinu, co se dá dělat, teď už to beztak nezachráníte.

Upřímně se mi líbila hlavně první polovina knížky, kdy opravdu nestačíte koukat, co všechno se v pekle najde a co se tam vůbec děje! Call centra? Přímá linka z pekla na zem, to vás mohlo napadnout už dávno! Pak začne i trošku děje, který bych si představovala trošku, jen trošičku hlubší, Maddy si na závěr sice trochu zafilozofuje, ale celá jízda z posledních pár stran mi přišla příliš uhoněná na to, že si celou dobu spíše děláte ze všeho srandu, užíváte si imaginární turismus v pekle, kde se ta malá puberťačka Maddy, kterou celou dobu poslušně posloucháte, občas i začíná opakovat, ale dá se to snést.

Madison je celkově hrozně supr postava. Palahniuk v jednom rozhovoru tvrdil, že se stala takovým jeho dítětem a podle mě jde vidět, že si s ní pohrál. Vlastně by bylo dost smutné mít nudnou hlavní postavu, když táhne celý děj. Je vtipná. Je zajímavá a sebevědomá. Tak trochu sádelnatý a krásně ironický spratek.

Chcete ji poznat! Protože kdo by nechtěl poznat dceru Palahniuka? Která se navíc vyvedla přesně tak, jak si ji vymyslel?

Must have, a to nejen pro Chuckomaniaky!

Nečtěte pokud:
si neumíte užít nechutnosti,
berete svůj bioživot příliš vážně na to, aby vám přišel vtipný,
máte fobii z francouzského líbání.

Čtěte pokud:
jste tak trochu spratci. Za prvé budete mít novou kámošku za druhé nebudete tak překvapení až narazíte na kaňon vlhkých zubů.

4,5/5

1 komentář:

  1. Tohle mám taky z Levných knih, a ještě pořád jsem se k tomu přes všechno další čtení neprokousala... Ale navnadila si mě napravit tuto strašnou chybu - něco jako jezero promarněného spermatu si člověk přece jen nemůže nechat ujít. :D

    OdpovědětVymazat