"If you only read the books that everyone else is reading,
you can only think what everyone else is thinking."
-Haruki Murakami "Norweigan wood"

čtvrtek 23. ledna 2014

451 stupňů Fahrenheita

451 STUPŇŮ FAHRENHEITA
RAY BRADBURY
-
Čteno kdy: Leden 2014
Jazyk: Čeština
-
Originál vydán: Říjen 1953 (Fahrenheit 451)
CZ: ??? 1957
-
KONEČNĚ o tom můžu napsat!
Taková malá knížečeka (160 stran) a kolik času mi zabrala o_O
Možná proto, že to není typické čtení pro relax, ale knížka, která chce probudit vaše myšlení a trochu vám potrápit mozek.

451 stupňů Fahrenheita - modla knihomolů.
Dystopie, kterou můžete zařadit na list:
"Books That Will Make You More Interesting, More Attractive and Sound Smart Even If You Aren't."

A co na to všechno Tvídě?
Nejdříve se podívejme o čem vůbec tahle klasika je.
Bradbury nás vezme do budoucnosti - do uspěchané doby, kde jsou zatrhnuté knihy. Požárníci pálí domy nelegálně přechovávající knihy a my budeme celou dobu ve společnosti jednoho takového požárníka jménem Guy Montag. Montag se seznámí s Clarissou. Snílkem, který je naprostou raritou. Clarissa je schopna dělat tak divné věci! Přičuchnout ke květině, projít se pěšky a spoustu dalších - v té době naprosto absurdních - aktivit.

Montag, zjevně ovlivněn vypálením domu, které nešlo podle klasického scénáře, a také svým setkáním s Clarissou, začne o knížkách přemýšlet. Proč by pro knihu někdo obětoval život, co v knihách stojí?

Kniha mě zezačátku bavila. Byla jsem nadšená z Clarissy a myslela jsem, že hlavní budou úvahové rozhovory mezi ní a Montagem. Nicméně toto očekávání nebylo naplněno.

Clarrisa nestála o to vědět, jak se co dělá, ale proč se to dělá. A to může člověka snadno zmást. Začne se ptát proč, a jestli nepřestane, určitě ho z toho brzo rozbolí hlava.

Mám z knihy docela dost rozporuplné pocity.
Ona vám do hlavy zaseje semínka, které vyklíčí v myšlenky zcela v závislosti na vás a vašich postojích. V mé hlavě vyrostl plevel, neustále mě nutící přemýšlet nad smyslem toho, proč vůbec v jejích společnosti zakázali knihy? Klidně mohli zakázat jen knihy, které vás nutí přemýšlet. Nebylo by mnohem jednodušší nechat lidem braky, ať až tak moc nepřemýšlí nad tím, proč musí pálit všechny knihy? Neexistuje snad dost výmazových knih, které by byly stejně bezpečné jako ty jejich televizní pořady? Možná by to lidi příliš mátlo a mysleli si, že je kniha o cenzuře (což si teda takto vykládá spousta lidí i teď).

Proč vlastně nevím vůbec nic o Montagovi? Nebo jsem jenom já ta, co absolutně nepochopila jeho chování? Prostě si jen tak zcvokne a začne se chovat jako naprostý magor.
O Clarisse se z pár vět dozvíte více než o Montagovi v celé knížce. Montag byl pro mě příliš rušivou postavou. Byl neživou figurkou jen tak pobíhající podle toho, jak se spisovateli líbilo.

A možná o tom to celé je.
Proto se nejedná o nějaký sáhodlouhý román.
Ta knížka je o vás. O tom, co vy si z ní vezmete. Bradbury vám nenaservíruje všechno na stříbrném podnose (a pak se diví, že si někteří tuhle knížku vykládají jinak, než chtěl on :D), dá vám ingredience a naservírujte si to jak chcete.
Jak se vám to líbí?
Máme se bát techniky?
Myslíte, že nás otupí?

Není to špatná knížka, jen to je zkrátka spíše taková delší povídka s nepřiliš výraznými postavami.
Nic hrozného, ale také nic světoborného (teda ano, ale ne pro mě :P).

3/5

PS: Co by to bylo za článek o této knize, kdybych Vás moudře nepoučila, že 451 °F je teplota, při které se vznítí papír?
"Wow, jsi fakt zajímavá, chytrá a určitě i sexy!" :D

Žádné komentáře:

Okomentovat